poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Postaw swoją firmę na nogi. Skorzystaj ze śledztwa gospodarczego.

Dostatnie życie - kto o nim nie marzy? Praca w dużej firmie daje możliwość stabilizacji, ale stwarza także ogromne pokusy bycia nieuczciwym. Szybki zysk kusi w takim samym stopniu pracowników niskiego szczebla, co kadrę menadżerską. Niestety każda forma oszustwa naraża Twoje przedsiębiorstwo na niebagatelne straty finansowe i utratę zaufania wśród klientów. Najczęstsze przestępstwa to defraudacje, kradzież mienia, pranie brudnych pieniędzy, korupcja czy nieprawidłowości w dostawach albo przetargach. W sytuacji nadużycia dobrze jest przeprowadzić profesjonalne i dyskretne śledztwo gospodarcze


To niestety prawda, że okazja kusi złodzieja. Ile razy widząc wystający z czyjejś kieszeni portfel mieliście ochotę go zabrać - zupełnie dla zabawy, albo żeby pokazać, że brak przezorności szkodzi? Podobnie dzieje się, kiedy firma jest słabo zabezpieczona. Brak odpowiednich szkoleń i audytów bezpieczeństwa biznesu uniemożliwia wypracowanie podstawowych standardów i kontroli różnych sfer działalności gospodarczej w przedsiębiorstwie. 

- Sprawcy kradzieży zwykle starają się zacierać ślady wskazujące na dokonanie przestępstwa lub ich tożsamość. Pracownicy niższego szczebla tacy jak kierowcy ciężarówek przekupują ochronę transportu, która sprzedają pełen asortyment: paliwo, alkohol, cukier. Ale oszukują i panowie w białych kołnierzykach - niszczą i podrabiają dokumenty, usuwają informacje z nośników danych, a nawet wpływają na zeznania świadków - wyjaśnia Krzysztof Szaruga prezes Royal Business Inteligence. - W przypadku najmniejszych podejrzeń warto przeprowadzić śledztwo gospodarcze. Licencjonowani detektywi przygotowani do prowadzenia działań biznesowych zweryfikują te przypuszczenia i dostarczą mocnych dowodów.

Ponieważ co raz więcej działań (również ze strony nieuczciwych pracowników!) realizowanych jest drogą elektroniczną niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, oprogramowania i wiedzy, która pozwoli na dostarczenie niezbitych dowodów przez sieć lub bezpośrednio z firmy. Detektyw za zgodą właściciela, ale bez wiedzy pracowników może zdobyć informacje od środka przeprowadzając skuteczny wywiad środowiskowy.

Rozwój przestępczości gospodarczej związany z coraz częstszym wykorzystywaniem cyberprzestrzeni do realizacji transakcji finansowych i handlowych wymaga ciągłej analizy związanej z nadzorem działalności gospodarczej firmy. - Od lat wspieramy przedsiębiorców pamiętając, że ochrona firmy jest podstawą jej rozwoju. Odpowiednio przeprowadzony audyt bezpieczeństwa zmniejszy ryzyko popełnienia przestępstwa - tłumaczy Katarzyna Wrzesińska z Royal Business Inteligence.

Popularną metodą w odniesieniu do przestępczości gospodarczej staje się prowadzenie śledztwa proaktywnego czyli zanim zostanie popełnione przestępstwo lub w czasie jego dokonywania. - Niestety właściciele firmy muszą zakładać, że prędzej czy później zostaną oszukani. Czasami sprawa jest prosta i udaję się odzyskać skradziony towar robiąc z policją zakup kontrolowany. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z cyberprzestępstwami gdzie rękę na pulsie musimy trzymać prewencyjnie - zwraca uwagę Krzysztof Szaruga

Przykładem może być sytuacja w stanie Maryland w USA, gdzie bez przerwy monitorowany jest rynek nieruchomości. To właśnie przestępcze praktyki na amerykańskim rynku nieruchomości są podstawową przyczyną kryzysów w tym kraju. Zdaniem prokuratora Krzysztofa Wójcika "istotne znaczenie dla funkcjonowania rynku nieruchomości i ściśle powiązanego z nim rynku usług finansowych, zwłaszcza w zakresie kredytowania ma tzw. odbicie flip, flipping, polegające m.in. na sztucznym podbijaniu wartości nieruchomości i zarazem zwiększeniem się pożyczek wysokiego ryzyka, co było powodem kryzysu m.in. z 2007r"1. W konsekwencji w jednym ze swoich biur terenowych FBI stworzyło oprogramowanie do monitorowania transakcji, które odbiegają od przyjętych założeń. 

Podobnie dzieje się w przypadku audytu bezpieczeństwa informacji, który m.in. pozwala chronić firmowe tajemnice i określa procedury w przypadku nadużyć, a także pozwala na przeprowadzenie sprawnego i skutecznego śledztwa gospodarczego. Bo lepiej zapobiegać niż leczyć.


1http://bs.net.pl/prawo/sledztwo-w-sprawach-gospodarczych-i-finansowych-prokurator-krzysztof-wojcik.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz