sobota, 10 stycznia 2015

Detektyw zamiast wywiadowni gospodarczej

Pierwsze wywiadownie gospodarcze na świecie powstawały już w drugiej połowie XIX wieku, wówczas nazywane były „biurami informacyjnymi”. Bez wątpienia wpływ na ich rozwój miał
wzrost gospodarczy, a co za tym idzie większe było zapotrzebowanie na fachowe, szczegółowe i wiarygodne informacje na temat kontrahentów i partnerów biznesowych, które to pozwalałyby szybko ocenić konkurenta, jego pozycję na rynku oraz opłacalność planowanych inwestycji.


W Polsce, pod koniec XIX wieku, pojawiły się małe filie i oddziały zagranicznych wywiadowni gospodarczych. Z czasem zaczęły powstawać polskie firmy zajmujące się profesjonalnym zbieraniem i analizowaniem informacji gospodarczych na potrzeby klientów biznesowych. Aktualnie, wywiadownie gospodarcze, to podmioty bardziej wykwalifikowane, zatrudniające ekspertów z różnych branż, dzięki czemu sporządzane raporty są bardziej kompleksowe. Podstawowym źródłem informacji dla wywiadowni gospodarczych są dane z Krajowego Rejestru Sądowego czy powszechnie dostępne informacje z internetu.

Wywiadownie gospodarcze to wyspecjalizowane firmy zajmujące się zbieraniem informacji z oficjalnie dostępnych, legalnych źródeł informacji. Kluczem ich sukcesu jest szybka i kompleksowa analiza posiadanych informacji, uwzględniająca opinie ekspertów z wielu dziedzin. Podstawowym produktem wywiadowni gospodarczych jest raport na temat firmy, zawierający ocenę jej wiarygodności handlowej i  finansowej .

Nad tradycyjnymi wywiadowniami gospodarczymi zdecydowaną przewagę mają biura detektywistyczne zajmujące się wywiadem gospodarczym. Dzięki uprawnieniom przysługującym licencjonowanym biurom detektywistycznym przygotowane raporty mają bardziej pogłębiony charakter, a zebrane informacje są dużo bardziej szczegółowe i dają kompleksowy obraz weryfikowanej firmy. – Poza zebraniem danych z KRS czy internetu, możemy np. przeprowadzić obserwację dotyczącą zarządu firmy czy jej właścicieli. Pozwala to uniknąć nawiązania kontaktów biznesowych z osobami niegodnymi zaufania czy mającymi niejasne powiązania – wyjaśnia Krzysztof Szaruga z Royal Business Intelligence.

Każdy raport zawiera także dane adresowe firmy, charakteryzuje sprawy własnościowe, formę organizacyjną spółki, profil działalności, a także historię przekształcenia. Zamawiając taki raport, klient można sprecyzować  również inne, szczególne wymagania, jeśli oczywiście nie wykraczają one poza zakres ustawowy czy tez statusowych możliwości wywiadowni gospodarczej i są zgodne z prawem.

Korzystanie z wywiadowni gospodarczych  jest aktualnie  najbardziej bezpieczną  i sprawdzoną formą pozyskiwania kluczowych informacji biznesowych. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas ale także i pieniądze bowiem zapobiega błędnym, nieprzemyślanym, często zbyt pochopnym decyzjom biznesowym. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo i rozwój Twojej firmy. – Nawet podstawowy raport dostarczy informacji czy w badanej firmie występują jakieś niepokojące zjawiska, a co za tym idzie dwa razy zastanowić się przed podpisaniem kontraktu. Jest to dużo bardziej odpowiedzialne niż dochodzenie swoich praw w przypadku niepowodzenia – dodaje Szaruga.

Masz pytania? Skontaktuj się z Nami! Sztab specjalistów zadba o bezpieczeństwo Twojej firmy. Nie zwlekaj, czas to pieniądz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz